Volnočasové centrum

Myšlenka vytvoření místa, které by sloužilo nejen k setkávání dětí, mládeže, dospělých i seniorů, ale také organizací, skupin a spolků bez vlastního zázemí, se zrodila na schůzi členů neformální skupiny Vodotrysk dne 17. listopadu 2010.

Členové Vodotrysku po letech dobrovolnické práce stále více cítili potřebu vlastního prostoru. Akce pro veřejnost pořádali v budově základní školy, v sokolovně nebo v Katolickém domě; schůzovali ve školní družině nebo na dětském hřišti; materiál skladovali u sebe doma. Na listopadové schůzi se rozhodli, že se pokusí získat prostory.

Na prosincové zasedání zastupitelstva městyse Křižanova tedy podali žádost. Členové zastupitelstva byli nakloněni a slíbili, že se pokusí vhodný prostor nalézt. Rozhodlo se na zasedání zastupitelstva dne 27. ledna 2011. Komise fondu rozvoje bydlení a pro stavební záležitosti doporučila zastupitelstvu nevyužívané sklepní prostory v sokolovně. Návrh byl jednomyslně schválen, byly nám přiděleny omezené finance na nutnou rekonstrukci a určeny podmínky, za jakých víceúčelové centrum vznikne – veškeré práce musí proběhnout svépomoci (hrazen bude pouze materiál) a vzniklý prostor musí být přístupný i ostatním organizacím či skupinám.V3 (35x45)

První schůze ohledně budování volnočasového centra proběhla hned 29. ledna 2011. Druhý den jsme zbourali přebytečné příčky a zdi jsme zbavili staré omítky.

V únoru jsme vybourali starou podlahu, vykopali 10 cm hlíny a navozili podkladový štěrk. Dále jsme namontovali nová okna a vybetonovali jsme podkladový beton.

V březnu nás čekal kompletní úklid sokolovny. V klubovně se začalo s rozvody elektřiny a vody, špricovaly se zdi a postavil se bar. Prostory, které jsme původně nezamýšleli využívat, jsme nakonec také zahrnuli do našeho projektu. Byly tedy provedeny nutné stavební úpravy mezi budoucími toaletami a skladem. V klubovně samotné jsme začali omítat zdi.

S omítáním jsme pokračovali i nadále v dubnu. Na toaletách a ve skladu se ze zdí dostávala původní omítka a špricovalo se. Byly dostavěny police za barem.

V květnu se nám podařilo vytvořit připojení na kanalizaci a napojení okapů. Poté jsme mohli venku zabetonovat nové schody. Mimo to se pokračovalo v omítání a zazdívání zárubní. Dále jsme se pustili do úprav venkovního terénu.

V červnu byly namontovány hlavní dveře a dodělali jsme zbytek hrubých omítek.

Během července jsme natáhli jemnou omítku a v srpnu byl položen druhý beton, dlažba a obklady. Vybudovali jsme sádrokartonové podhledy. Vymalovali jsme zdi. Na toaletách byl usazen záchod, pisoár a umyvadlo. Byly dodělány elektrické rozvody a rozvedeno topení. Na bar byla poležena jak barová deska, tak pracovní deska. Venku byla položena zámková dlažba před vstup a také terasa před samotnými prostorami klubovny.DSC02541

Vznikla tak místnost sloužící jako klubovna, sklad a sociální zařízení.

Většinu prací zvládáme my, členové Vodotrysku. Pomoc přichází samozřejmě i od našich rodičů, příbuzných a přátel. Nejvíce nám pomáhají pánové Jan Musil (zemní práce s bagrem), Miloš Ondráček (obsluha strojů, betonování, pokládání dlažby), Zdeněk Schmid (betonování, omítání, práce všeho druhu), Alois Doležal (montáž oken a dveří), Václav Vávra (rozvody elektřiny), Jaroslav Ostrý (montáž dveří, zpracování barové desky), Jan Valenta (omítání), Miloš Příhoda (betonování schodů), Pavel Kučera (vodoinstalace), Josef Dvořák (výroba a položení pracovní desky), Ondřej Nagy (odvoz suti), Bohuslav Kolář (práce se sádrokartonem) a Milan Bárta (rozvod vody).

Pomoc přišla nejen od místních společností Stylstav, s. r. o., která nám vychází vstříc dopravou materiálu zdarma, půjčením strojů a slevami na materiál, VV SKLO, s. r. o., jež poskytla dveře se zárubněmi jako sponzorský dar, PAMA Ostrov nad Oslavou, a. s., která věnovala samonosný oblouk na přístřešek, Sanimat, s. r. o., která poskytla slevu na dlažbu a obklady, Wiegel, s. r. o., jež poskytla slevu Kč 1 500,- na pozinkování konstrukce na přístřešek, Paramont, s. r. o., která věnovala parapety, pan Josef Dvořák poskytl slevu na kuchyňskou desku, pan Jaroslav Ostrý, jenž věnoval police, a další.

V druhé polovině roku 2012 došlo k dovybavení Volnočasového centra tak, aby vyhovovalo co nejširšímu spektru uživatelů – primárně občanským sdružením Vodotrysk, Centrum Džungle Křižanov a Klub důchodců Křižanov.

Díky grantu na realizaci projektu „Volnočasové centrum Křižanov“ byl pořízen nový nábytek – sedačky, knihovna, dětský stůl a stoličky, komoda, botník, police do kuchyňského koutu – a další drobnosti. Dále jsme pořídili sporák, chladící vitrínu, díky Klubu důchodců Křižanov druhý botník a nástěnné hodiny a díky městysi Křižanovu dva věšáky. Bar byl vymalován žlutou barvou. Na vstupních dveřích je nálepka s novým logem Volnočasového centra a jsou zde uvedené společnosti a osoby, které se podílely na budování centra. Ve spolupráci s Ing. Jaromírem Hammerem a městysem Křižanovem nám pracovníci společnosti NETlife, s. r. o. zařídili v centru wi-fi připojení.

Během roku 2013 bychom rádi udělali vše proto, aby bylo Volnočasové centrum efektivní a příjemným prostředím pro ty všechny, kteří zde budou chtít podporovat komunitní život.